„Norman Davies. Sam o sobie” – podróż przez życie wybitnego historyka

Historia fascynuje wszystkich i jest swego rodzaju wehikułem czasu. Nikt jednak nie opowiada o niej tak jak bohater książki „Norman Davies. Sam o sobie„.

Skupiający się na historii Wschodu historyk angielsko-walijskiego pochodzenia, Norman Davies, zyskał sobie spore grono fanów. Jego skrupulatne i wnikliwe przedstawienie historycznych wydarzeń sprawia, że odkrywanie ich jest czystą przyjemnością. Teraz, za sprawą książki „Norman Davies. Sam o sobie” możemy prześledzić równie ciekawą historię tego, który tak wspaniale o niej pisze. 

Norman Davies. Sam o sobie – historia wybitnego historyka

W kraju nad Wisłą Norman Davies znany jest i ceniony zwłaszcza za swoją książkę „Powstanie’44”, jednak na swoim koncie autor ma wiele innych pozycji, które przyniosły mu międzynarodowy rozgłos i uznanie. 

Książka  „Norman Davies. Sam o sobie” jest jednak zgoła inna. Podczas jej lektury poznamy dzieciństwo Daviesa, lata jego młodości i prześledzimy jego drogę stawania się tym, kim jest. 

Autor zabierze nas w podróż po kolejnych etapach życia, gdzie opowiada o swojej karierze nauczycielskiej, poznamy również jego związek z Polską czy też będziemy mogli poznać rodzinę Davisa. 

Wszystko to opisane zostało przez niego samego w charakterystycznym dla historyka stylu.

Norman Davies – autobiografia

„Norman Davies. Sam o sobie” pozwala nam na poznanie jednego z najwybitniejszych historyków i znawców historii Wschodu od czysto ludzkiej strony.

To niebywała gratka dla wszystkich tych, którzy sympatyzują z autorem i jego twórczością, aby wniknąć do jego życia i poznać w jaki sposób człowiek ten znalazł się w miejscu, w którym jest aktualnie.

Autobiografia Normana Daviesa jest napisana z niezwykłą erudycją, która charakteryzuje jej bohatera.

Nie ma tutaj również mowy o żadnym idealizowaniu jego postaci. Cała historia przedstawiona jest w sposób spójny, klarowny i pozbawiony wyidealizowanego konterfektu autora, jak to ma miejsce w biografiach wielu znanych osób.

Pozycja „Norman Davies. Sam o sobie” jest wręcz taka sama jak wszystkie historyczne książki Daviesa. Autor stawia na szczerość względem historii, jak i samego siebie.

Co więcej, wszystko to przyprawione jest odrobiną angielskiego humoru, przekładając się tym samym na fakt, że książkę czyta się łatwo. Nie mam tutaj miejsca na toporne i nudne przedzieranie się przez kolejne strony. Kolejne kartki przerzuca się niemal mechanicznie, gdyż lektura jest na tyle wciągająca, że chęć poznawania kolejnych rozdziałów z życia jej autora popycha czytelnika dalej.

Reasumując, lektura  „Norman Davies. Sam o sobie” to:

  • doskonale napisana biografia,
  • możliwość poznania wybitnego znawcy historii Wschodu od kulis ,
  • doskonała lektura, dla wszystkich fanów Normana Daviesa.