„Polowanie na Czerwony Październik”

Debiutancka powieść 

Polowanie na Czerwony Październik jest to debiutancka powieść Toma Clancy’ego, amerykańskiego pisarza powieści sensacyjnych, a także współwłaściciela Baltimore Orioles. Po raz pierwszy została wydana w Stanach Zjednoczonych w 1984 roku. W Polsce ukazała w 1991 roku pod oficyną GIG. Jest czwartą częścią znanego na całym świecie cyklu o Jacku Ryanie. Książka odniosła ogromny sukces przysparzając autorowi oddane rzesze fanów oraz wzbudzając zachwyt wśród innych artystów, co sprawiło, że na podstawie książki w 1990 roku zrealizowano film fabularny o tym samym tytule. Główne role zagrali w nim takie gwiazdy jak Sean Connery czy Alec Baldwin, a sam film stał się kultowy.

Fabuła

Akcja osadzona jest w czasach Zimnej Wojny. Tytuły „Czerwony Październik” to okręt podwodny typu Typhoon należący do sił radzieckiego wojska. Statek zaczyna swój kurs niedaleko stacji Murmańsk i wbrew rozkazom stacji sowieckiej admiralicji kieruje się ku wybrzeżom Stanów Zjednoczonych. Kapitanem statku jest wybitny strateg, a także oficer floty ZSRR – Marko Ramius. W trakcie trwania rejsu na pokładzie okrętu dochodzi do wielu dramatycznych i skrajnych sytuacji. Dowódca zabija oficera politycznego oraz podmienia rozkazy, które otrzymał z góry. Wedle sfałszowanych danych statek ma udać się do Ameryki Północnej oraz przeprowadzić manewry ćwiczebne z rakietami korzystając z nowego napędu. Jednak faktycznym celem kapitana i grupy jego najbardziej zaufanych oficerów jest przekazanie okrętu władzom amerykańskim i uzyskanie politycznego azylu w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa. Jednocześnie w tym samym czasie amerykański analityk Centralnej Agencji Wywiadowczej ( CIA ) Jack Ryan dostrzega różnicę pomiędzy budową ” Czerwonego Października ” a pozostałymi radzieckimi okrętami podwodnymi czyli dodatkowe otwory na dziobie i rufie okrętu. Statek ten jest przykładem okrętu ” gąsienicowego „, którego charakterystyka dźwiękowa jest tak niewielka, że wręcz niezauważalna dla sonarów na amerykańskich okrętach podwodnych. Amerykański okręt podwodny typu Los Angeles USS ” Dallas ” ( SSN – 770) dostaje rozkaz śledzenia radzieckiej maszyny. Jack Ryan zaś to jedyna osoba, która przewidziała zamiary sowieckiego dowódcy, musi tylko przekonać do nich swoich przełożonych.

Sukces

Książka odniosła ogromny i niezaprzeczalny sukces. Do dnia dzisiejszego sprzedało się ponad 5 milionów egzemplarzy co czyni Toma Clancy’ego najpopularniejszym pisarzem powieści sensacyjnych w historii tego gatunku. Poza tym autor wykreował swoje własne uniwersum, które prócz filmów, takich jak ” Polowanie na Czerwony Październik ” czy ” Suma wszystkich strachów ” zrodziło także wiele znanych na całym świecie gier komputerowych jak serie Splinter Cell i Rainbow Six. Dodatkowo powieść przysporzyła autorowi międzynarodową sławę.